Ověřování informací je stejně jako všechno ostatní skill který můžete získat. Ale jak? Pojďme se na to mrknout!
je tu sice šance, že si informaci zdroje vzájemně ukradli a rozšířili poplašnou zprávu, ale různá velká média ji pravděpodobně získala přímo z místa udání.
není nad to umět se na vše dívat lehce kriticky a přemýšlet, jestli je informace skutečná.
na většině portálů máte možnost si prohlédnout takové malé portfolio redaktora a zjistit jeho jméno, díky čemuž můžete ověřit, jaké informace autor poskytuje.
informace dnes nemusíme hledat pouze prostřednictvím webů, ale k informacím se můžeme dostat i jinak.
i umělá inteligence, která z webů ale stejně čerpá. Často se může stát, že informace vzala z neověřených zdrojů a může poskytovat pravdivě vypadající nepravdivé informace. Je proto dobré si informace sám manuálně ověřit.
ve škole by vám přece nelhali. Nebo snad jo?
Ve škole se dozvíte spoustu informací, ale odkud je učitelé vzali? Všichni jsme jen lidi a děláme chyby a ani učitel není neomylný, takže pokud se vám nějaké informace, které jste dostali, zdají podezřelé, nebojte se je zkusit ověřit a diskutovat o tom s učitelem. Alespoň nepravdivou informaci nebude šířit dál a třeba vám dá jedničku :)
na sociálních sítích se vyskytuje spousta účtů, které se prezentují s tím, že vám poskytují novinky a obecně informují o různých zajímavostech nebo událostech. Nezapomínejte ale, že sociální sítě spravují lidé, kteří mohou mít různé úmysly a mohou podávat nepravdivé nebo zavádějící informace.
Televize jako taková je stále zdrojem informací pro více než 3 miliony občanů, kteří každý večer usedají před televizní obrazovku.
Ovšem, ani tam často není řečena úplná pravda. Nejobjektivnější média ve většině zemí jsou ta veřejnoprávní. U nás tuto službu plní ČT a ČRo, ovšem nemusí to platit všude. Veřejnoprávní instituce mohou být v rukách vlády. Jasný příklad toho je Maďarsko, kde vláda cenzuruje zprávy, které jsou proti vládě kritické.
V Česku se takových momentů bát nemusíme, neboť všechny tři hlavní televize (ČT, Nova a Prima) nám přinášejí více méně objektivní informace.
Na tuhle otázku je těžké odpovědět, protože nic není stoprocentní. Jestli byste chtěli využívat pouze jeden zdroj, sáhl bych po nějaké stránce jako je Deník N nebo třeba i Refresher. Použít můžete ale i jiné weby, osobně bych se ale vyhnul webům jako jsou Lidovky.cz a dalším portálům vlastněným politiky.
Zdroje jako je Aeronet nebo AC24 bych za žádných okolností nedůvěřoval. Na internetu lze dohledat seznam dezinformačních webů, například zde na Wikipedii (kterou bych ale jako zdroj ve spoustě případů nedoporučoval, protože jak asi víte, na wikipedii může kdokoliv napsat cokoliv.)