Jak si ověřovat informace na internetu?

werdy
7. 6. 2022 21:27 5 minut čtení...

Ověřování informací je občas opravdu oříšek, hlavně v téhle době, kdy je internet plný konspiračních teorií, fotomanipulací apod.


Než se ale vrhneme na tipy, jak si ověřovat informace, vysvětlíme si několik pojmů:


1. Hoax

„Hoax nebo poplašná zpráva označuje obecný podvod, mystifikaci či žertovnou klamnou zprávu.“


Zdroj na kliknutí zde.




2. Veřejnoprávní média


„Veřejnoprávní médium je označení sdělovacího prostředku, které má příjem z veřejných peněz a právně definovaný rozsah a povinnosti. Cílem jejich provozování je zabránit zneužití médií politickými stranami a podpořit média, jako čtvrtý pilíř demokracie.“


Zdroj na kliknutí zde.




3. Phishing


„Phishing je ve zkratce to, když se někdo vydává za někoho jiného, případně za nějakou firmu a žádá po Vás vaše osobní informace (údaje o platební kartě, heslo k účtu apod.) často míří na děti, seniory a obecně důvěřivé lidi.“





A teď si řekneme, jak si ověřovat zprávy na internetu




1. Nečtěte pouze titulky


Titulky často obsahují informace, které článek nakonec vyvrátí. Jsou tam především proto, aby vás autor donutil na článek kliknout.




2. Ověřujte si zdroj zprávy


Je rozdíl mezi anonymním zdrojem a zdrojem, pod kterým je podepsaný novinář a článek je publikován na veřejnoprávním webu. Můžete si taky projít historii novináře a zjistit, jestli nepublikuje falešné informace pravidelně. 





3. Obrázky


Často u článků a různých informací na internetu naleznete také obrázky. Pokud používáte Google Chrome, můžete jednoduše kliknout pravým tlačítkem a vybrat možnost "hledat pomocí Google". Pokud jej nepoužíváte, můžete využít přídavek do prohlížeče zvaný TinEye. Funguje podobně, ale často najde i něco, co Google nenajde a naopak, proto doporučuji využívat TinEye i když používáte Google Chrome.





4. Webová adresa


Je odkaz v pořádku? Tohle je skvělý příklad phishingových stránek. Stránka se vydává například za oficiální stránku vaší banky. Stránka vypadá úplně stejně jako originální, ale může mít ve své webové adrese prohozená písmenka. Prohlédněte si proto raději adresu, než na stránku zadáte své údaje. Zároveň se může vydávat i za některý zpravodajský web a snadno tak šířit dezinformace.





5. Sociální sítě


Žlutý vykřičník? No, ne vždy je to ten žlutý vykřičník, který byste chtěli. Právě díky tomu, že je designovaný tak jednoduše, je snadné ho napodobit a podávat tímto způsobem falešné zprávy.






Teď si možná říkáte: „Je super, že si mám ověřovat informace, ale kde si je mám ověřit?“ Skvělá otázka! Mám tu pro vás hned několik stránek, kde informace ověřovat


1. Hoax.cz

Zde můžete najít všechny známé hoaxy a zjistit tak, zda je informace, která se k vám dostala, pravdivá nebo ne.


2. Manipulátoři.cz

Zde naleznete podobný obsah jako na Hoax.cz, ale ani jeden web nemusí být kompletní, proto můžete projít oba zdroje.


! NA OBOU VÝŠE UVEDENÝCH STRÁNKÁCH SE NACHÁZÍ HOAXY !

Z jakých webů čerpat většinou pravdivé informace?

Zde je několik odkazů na stránky, ze kterých lze čerpat informace:

Jednoduchý a přehledný web

Skvělý web ale mnohem lepší je mobilní aplikace Minuta N, kde dostanete notifikaci o událostech, které Vás zajímají (lze nastavit)
Ačkoliv je však Minuta N skvělá, je většina článků na Deník N zpoplatněná, což nevadí, pokud vám stačí jen část článku, nebo rychlá notifikace, kterou ověříte někde jinde.


Další články


...
Učení tak trochu jinak
werdy
25. 3. 2024 21:18

...
Podání přihlášky na střední šk...
werdy
21. 1. 2024 20:11

...
Povinnost domácích úkolů
fifa_
11. 12. 2023 19:47

...
OVĚŘUJTE SI INFORMACE – Jak na...
werdy
06. 12. 2023 20:06

Kvíz!

Je na řadě trochu přemýšlet. Přečti si pozorně otázky a zkus všechny zodpovědět správně! Hodně štěstí!

1. Nachází se na Hoax.cz pravdivé informace?

2. Lze informacím ze sociálních sítí důvěřovat?

© 2022 Let's Study | Všechna práva vyhrazena.