Spánek - jak skoncovat s únavou?

werdy
15. 6. 2022 20:30 5 minut čtení...
Každý student asi někdy zažil to, že mu ve škole "padala víčka" a prostě s tím nemohl nic dělat... následně to nejspíš napravil kávou nebo energy drinkem a pokračoval ve studiu. Ano, děláme to všichni, ale pravdou je, že Vám kofein může přesně tento problém způsobovat. Osobně jsem s tímto problémem dlouho bojoval a potom, co se mi podařilo se závislosti zbavit, jsem se cítil tisícekrát lépe. Přináším Vám proto několik tipů, co pomohlo mně se cítit přes den alespoň o trochu plnější energie.

1. Omezte kofein

Ano, je to opravdu těžké, ale pokud to neuděláte, nikdy se nepohnete z místa a furt budete dávku pouze navyšovat. Můj způsob, jak závislost omezuji je, že si jednou za čas, kdy mám pocit, že na mě ten jeden monster nezabírá tak dobře jako dřív, udělám přibližně měsíc bez kofeinu. Vždy mám pak mnohem víc energie, když si ho znovu dám, plus po tom měsíci tu potřebu mám daleko menší.

2. Spěte dostatečně, ne však příliš

Ano, i přílišné množství spánku má, alespoň z mé zkušenosti, špatný vliv na to, kolik mám následující den energie. To, že potřebujete osm hodin spánku, na Vás vůbec nemusí sedět. Já spím (snažím se heh) každý den maximálně 6,5 hodiny a mému tělu to skvěle stačí a cítím se pak lépe než po osmi hodinách. Doporučuji proto zkusit, po kolika hodinách se jak cítíte.

3. Zkusili jste ranní sprchu?

Tento způsob mi velmi vyhovuje především teď, kdy slunce svítí už ve čtyři ráno, tudíž se ráno mohu vysprchovat. Ranní sprcha mě vždy krásně probere a zároveň se necítím nepříjemně, když se v noci náhodou zpotím. Podobným způsobem zabírá i ranní cvičení, to mi ale bohužel nevydrželo déle než tři dny.

4. A co takhle večerní sprcha?

I když třeba nejste fanouškem ranních sprch, může Vám pomoct i ta večerní... konkrétně s usínáním. Pokud se večer vykoupete v teplé vodě, bude se Vaše tělo, až z vody odejdete, ochlazovat, což je shodou okolností přesně to, co dělá Vaše tělo během toho kdy usíná.

5. Odložte telefon

Ano, už slyším Vaše myšlenky říkající, že stačí zapnout filtraci modrého světla... ale modré světlo není ten největší problém. Největší problém je to, že Vás telefon rozptyluje a usnete o třeba dvě hodiny později, než jste měli v plánu.

6. Choďte spát a vstávejte vždy ve stejný čas

Ano, i o víkendu... Pokud si Váš mozek zvykne, že má v 22:30 usnout a v 6:00 se vzbudit, bude pro něj mnohem snažší se vzbudit a usnout. Nepoužívejte ale první hodnotu, která Vás napadne, zkuste si, jaké množství spánku Vám vyhovuje... a jsme znovu u bodu číslo dva.

7. Přes den se fyzicky unavte

Je to trochu paradox, ale pro spoustu lidí to je klíčový problém – celý den sedí. Zkuste si třeba na chvilku jít zaběhat, nebo se třeba jen projít, není potřeba jít hned cvičit do gymu.


Na závěr Vás chci upozornit, že všechny informace, které se v článku vyskytují jsou z mé osobní zkušenosti a každý má jiné tělo, proto může každému pomoct něco jiného. Zároveň ale pochybuji, že by Vám mohlo cokoliv z výše zmíněných tipů uškodit, maximálně nebudete pozorovat rozdíl. Mějte však na paměti, že změny nemusí přijít hned, může to trvat dny, týdny, nebo až měsíce, záleží určitě i na tom, jak špatně na tom jste.


Děkuji za přečtení článku!

Další články


...
Učení tak trochu jinak
werdy
25. 3. 2024 21:18

...
Podání přihlášky na střední šk...
werdy
21. 1. 2024 20:11

...
Povinnost domácích úkolů
fifa_
11. 12. 2023 19:47

...
OVĚŘUJTE SI INFORMACE – Jak na...
werdy
06. 12. 2023 20:06

Kvíz!

Je na řadě trochu přemýšlet. Přečti si pozorně otázky a zkus všechny zodpovědět správně! Hodně štěstí!

Může Vám kofein pomoci s usínáním?

Je osm hodin spánku ideální pro každého?

Může Vám ranní cvičení pomoci se vstáváním?

© 2022 Let's Study | Všechna práva vyhrazena.