Jak se slaví Valentýn u Nás a ve světě?

Chris
Foto: florea.cz 14. 2. 2023 18:04 3 minuty čtení...

Den sv. Valentýna se slaví každý rok 14. února. Jak se ale tento svátek slaví v Česku a na Slovensku? Kde je tento svátek zakázán? Kde vypravují autobusy lásky pro osamělé nebo kde se pořádají hromadné svatby?

Česko a Slovensko
Den sv. Valentýna slaví v Česku pravidelně zhruba 20% populace. Obvykle se jedná o mladší generaci. Je to proto, že k Česku patří hlavně 1. květen a 14. únor je vnímán jako komerční svátek ze západu.  Na Valentýna lidé obvykle chodí do restaurací na večeři, kupují si květiny nebo si dávají bomboniéry. 
Na Slovensku naopak slaví Valentýn více lidí než 1. květen. Jedná se zhruba o 70% populace. Stejně jako v Česku si páry dávají bomboniéry, květiny nebo chodí na večeři do restaurace.

Saúdská Arábie
V Saúdské Arábii je jednou ze zemí, kde je tento svátek zakázán, neboť milenecká láska mezi mužem a ženou (před manželstvím) je zde zakázána. Podobné zákazy platí i v dalších arabských a muslimských zemích. 

Finsko a Estonsko
Ve Finsku Den sv. Valentýna nepatří pouze zamilovaným, ale také přátelům. Snaží se zde o to, aby se každý cítil výjimečně, nehledě na to, zda je zadaný či single. Děti vyrábí pohlednice a dárky pro všechny, na kterých jim záleží. Dárky si na důkaz lásky a přátelství vyměňují také dospělí lidé.

V Estonsku je to obdobné jako ve Finsku, zároveň se v tento den vypravují speciální autobusy lásky, do kterých mohou nastoupit osamělí muži a ženy a seznámit se navzájem. 

Singapur a Filipíny
V Singapuru věří, že když na Valentýna proběhne svatba, vnese do manželského života mnohem více lásky a štěstí, než kdyby se uskutečnila v jiném termínu.  
Obdobně je tomu také na Filipínách, kde 14. února probíhají hromadné svatby desítek až stovek párů. V roce 2013 byl celkový počet valentýnských svateb přes čtyři tisíce.

Anglie
Symbolem pro Valentýn v Anglii se staly holubice a labutě, tedy opeřenci symbolizující věrnost. Britové totiž věří, že 14. února si ptáci volí své celoživotní partnery. Této události by dle nich měli využít i lidé. 
V Anglii se zpravidla darují anonymní valentýnky, květiny, drobné dárečky a připravují se domácí večeře.

USA
V USA se slaví na Valentýn všechny podoby lásky. Květiny, bonboniéry či nákladnější dárky jako šperky nebo elektroniku si nevyměňují jen partneři,ale také členové rodiny a přátelé. Děti rády vyrábějí přáníčka, která věnují svým kamarádům, rodičům,prarodičům a někdy dokonce i svým mazlíčkům. 

Japonsko
V Japonsku 14. února obdarovávají ženy své muže, nejčastěji se jedná o čokoládu na znamení lásky, úcty nebo společného závazku. 
14. března se slaví tzv. Bílý den, kdy naopak dárky dávají muži svým ženám. Většinou se jedná o oblečení, šperky,spodní prádlo nebo právě bílou čokoládu. Je zde však nepsané pravidlo - hodnota dárku by měla být 2x až 3x vyšší než byla hodnota dárku od ženy. 

Francie
Ve Francii se hlavním místem oslav stává Paříž, neboť je považována za hlavní město zamilovaných. Míří sem zamilované páry z celého světa, aby oslavily Valentýn. Francouzi si stejně jako zbytek světa předávají zamilované vzkazy a básničky, předávají si romantické kytice a valentýnské dárky.

Brazílie

V Brazílii se svátek zamilovaných neslaví 14. února, ale 12. června.  Zamilované páry si dávají přáníčka,květiny nebo bonboniéry. Brazilci neslaví Valentýn v únoru, protože se zde v tomto měsíci koná světoznámý Brazilský karneval. 

Další články


...
Učení tak trochu jinak
werdy
25. 3. 2024 21:18

...
Podání přihlášky na střední šk...
werdy
21. 1. 2024 20:11

...
Povinnost domácích úkolů
fifa_
11. 12. 2023 19:47

...
OVĚŘUJTE SI INFORMACE – Jak na...
werdy
06. 12. 2023 20:06

Kvíz!

Je na řadě trochu přemýšlet. Přečti si pozorně otázky a zkus všechny zodpovědět správně! Hodně štěstí!

1. Kde mají symbolem pro Valentýn opeřence?

2. Kde je zakázán Den zamilovaných?

3. Vypravují ve Finsku speciální autobusy?

4. Existuje v Japonsku tzv. Bílý den?

5. Slaví se na Slovensku Valentýn více, než v Česku?

© 2022 Let's Study | Všechna práva vyhrazena.