26.4 - Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Chris
Foto: cdr.cz 26. 4. 2023 10:53 3 minuty čtení...
26. 4. se slaví Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl.
Každý z nás určitě ví, že na severu Ukrajiny se nachází Černobylská jaderná elektrárna. Co se ale stalo 26. 4.? Proč elektrárna vybouchla a co se dělo přesně před tím? Co se dělo těsně po výbuchu elektrárny?
Pojďme si to v tento den připomenout!

Pravidelná údržba

Na 25. dubna roku 1986 bylo naplánováno odstavení bloku č. 4 pro pravidelnou údržbu. V rámci této příležitosti bylo také rozhodnuto, že se otestuje funkce magnetického pole rotoru. Tato zkouška měla ukázat, zda při výpadku elektřiny bude turbogenerátor schopen na setrvačním doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet hlavní cirkulační čerpadla nezbytná pro chlazení reaktoru. Výstupní výkon reaktoru měl být snížen, aby test probíhal co nejbezpečněji.

Výbuch

Tato zkouška proběhla v noci z 25. dubna na 26.dubna roku 1986. K prvnímu výbuchu došlo v 1:23 v noci. Tento výbuch byl způsoben směsí kyslíku a vodíku, která se stala výbušnou. Exploze odhodila ocelové víko, které chránilo reaktor. Po pár sekundách následoval druhý výbuch, při kterém došlo ke zničení horních pater a střechy celé haly.

V den havárie zemřeli dva pracovníci elektrárny, 273 lidí bylo ihned hospitalizováno a u 134 z nich byl diagnostikován akutní radiační systém. Do 3 měsíců zemřelo 28 z nich. Mnoho z těchto lidí byli hasiči a záchranáři, kteří nebyli dostatečně informováni o nebezpečnosti radiace.

Kontaminovaný materiál se pohyboval atmosférou v závislosti na počasí. Zasaženo bylo mnoho zemí tehdejší Evropy. Ze začátku byl Černobyl utajovanou katastrofou. První důkazy o jaderné havárii nepřinesly sovětské zdroje, ale pocházeli ze Švédska. V Kyjevě se ještě 1. května konaly obvyklé prvomájové manifestace, jelikož obyvatelstvo nebylo informováno o katastrofě. V těchto dnech byl dokonce do Kyjeva přemístěn z ČSSR částečně i cyklistický závod „Závod míru“.

Evakuace

Evakuace obyvatel byla v oblasti Černobylu zahájena až po 36 hodinách po havárii. V květnu 1986 již byli přemístěni všichni, kteří žili v okruhu cca 30 km od elektrárny. Dnes je tato zóna okolo elektrárny rozdělena na dvě. V první žije dnes asi 600 starších lidí, kteří se dobrovolně vrátili. Tito lidé dostávají příspěvek od státu, který také zajišťuje dovoz jídla z nezamořených oblastí. Do druhé zóny (blíže elektrárně) mohou vstupovat pouze vědci, pracovníci elektrárny a exkurze.


Zajímavosti

Během ruské invaze na Ukrajinu byl Černobyl dne 24. února 2022 obsazen ruskou armádou.

Pokud Vás zajímá k tématu více, doporučuji stránky https://chernobylzone.cz , seriál od Netflixu Černobyl nebo také YouTube videa Vteřiny před katastrofou – Černobyl ,Dokument Chernobyl BBC CZ a Černobyl – Nultá hodina.

 

V roce 2019 také o Černobylské havárii nazpívala skupina Dymytry píseň Chernobyl.

 

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Černobyl

https://cs.wikipedia.org/wiki/Černobylská_havárie

https://mujlife.cz/__trashed-5/

Další články


...
Učení tak trochu jinak
werdy
25. 3. 2024 21:18

...
Podání přihlášky na střední šk...
werdy
21. 1. 2024 20:11

...
Povinnost domácích úkolů
fifa_
11. 12. 2023 19:47

...
OVĚŘUJTE SI INFORMACE – Jak na...
werdy
06. 12. 2023 20:06

Kvíz!

Je na řadě trochu přemýšlet. Přečti si pozorně otázky a zkus všechny zodpovědět správně! Hodně štěstí!

1. V jakém roce se stala Černobylská havárie?

2. V kolik hodin došlo k prvnímu výbuchu?

3. Kolik starších lidí přibližně žije v zóně?

4. Odkud přišly první důkazy o jaderné havárii ?

© 2022 Let's Study | Všechna práva vyhrazena.